تعریف موجودی مواد و کالا،حسابداری موجودی مواد و کالا،موجودی انبار

تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

تعريف حسابداري
حسابداري علم ثبت و تفسير معاملات، صورتهاي مالي، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوري كه افراد غيرمتخصص نيز بتوانند درك صحيح و واضحي از وضعيت مالي و مديريتي شركت، به دست آورند.

اسلايد شو


شرکت کاوش فردا
  تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

مجموعه سوالاتی که باید در هنگام خرید نرم افزار حسابداری پرسید

نرم افزار حسابداری ابزاری است که با آن می توان فرایند های مالی را انجام داده و مدیریت نمود، گاهی شرکت های تولید کننده نرم افزارهای حسابداری گام را فراتر نهاده و با قرار دادن ابزارهایی، نرم افزار حسابداری خود را تبدیل به یک ابزار قدرتمند برای کاهش ریسک، برنامه ریزی آینده و ابزاری برای یافتن مشکلات تبدیل می نمایند.
زمانی که قصد خرید یک محصول نرم افزاری را دارید همواره در مراحل خرید سوالات زیر را مطرح نمایید:

1. آیا این نرم افزار حسابداری، دارای افزونه های دیگری هم هست که در صورت لزوم به برنامه اضافه شود؟ به عنوان مثال نرم افزار چاپ چک
2. آیا شرکت ارائه دهنده دارای مشاوران فنی جهت امور مالی هست؟
3. نرم افزار حسابداری ارائه شده چگونه برخی کارها را به صورت خودکار انجام می دهد؟
4. آیا برای استفاده از نرم افزار نیاز به داشتن اطلاعات حسابداری است؟
5. آیا نرم افزار فقط با برخی سخت افزارهای خاص کار می کند یا محدودیتی ندارد؟ به عنوان مثال چاپگر
6. آیا امکان تعریف وظایف برای کاربران متفاوت در نرم افزار حسابداری وجود دارد؟
7. آیا نرم افزار حسابداری محدودیتی در انبارها، پروژه ها و... دارد یا خیر؟گروه نرم افزاری کاوش با تیم فروش و پشتیبانی قدرتمند توانایی پاسخگویی کامل در رابطه با خرید و استفاده از نرم افزارهای تولیدی این شرکت را برای شما مشتریان گرامی فراهم می نماید.

شماره تماس: 38409780-051

تلفن همراه شرکت: 09379599963

سامانه پیام کوتاه: 5000206008

وب سایت : http://www.kavoshfarda.com

ایمیل : crm@kavoshfarda.com


راه اندازي فروشگاه اينترنتي "وب سايت ايران حسابدار"


در فروشگاه اينترنتي ايران حسابدار شما مي توانيد انواع نرم افزار هاي حسابداري را به صورت بهينه سازي شده و نسخه سالم آن را دريافت و استفاده کنيد .

همچنين شما ميتوانيد از محصولات متنوعي ديگري که در اين فروشگاه موجود است ديدن کنيد .

اکنون با وارد شدن به فروشگاه و مشاهده محصولات شگفت زده شويد !!!


مفهوم و تعریف موجودی مواد و کالا

آنچه در ابتدای امر از اصطلاح موجودی مواد و کالا به ذهن متبادر می شود عبارت است از موجودی هایی که به منظور فروش در یک واحد تجاری نگهداری می شود .
 این برداشت ممکن است در مورد فروشگاه ها و تجارتخانه ها درست باشد ؛ اما تعریف جامعی نیست . زیرا موجودی های یک واحد تولیدی تنها شامل کالاهای ساخته شده و آماده برای فروش نیست . بلکه موجودی مواد خام و کالاهای در جریان ساخت را نیز  در بر می گیرد . بنابراین می توان موجودی مواد و کالا را به صورت زیر تعریف نمود:
موجودی مواد و کالا عبارت است از اقلامی از دارائی های مشهود متعلق به شرکت که برای فروش در جریان عادی فعالیت های شرکت نگهداری می شود یا در تولید کالاها و حدماتی به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد .

 

                            


جزییات بیشتر در ادامه مطلب .


به طور دقیق تر موجودی مواد و کالا به دارائیهایی اطلاق می شود که :
الف) برای فروش در روال عادی عملیات واحد تجاری نگهداری می شود ،
ب) به منظور ساخت محصول یا ارائه خدمات در فرایند تولید قرار دارد ،
ج) به منظور ساخت محصول یا ارائه خدمات ، خریداری شده و نگهداری می شود .
د) ماهیت مصرفی دارد و به طور غیرمستقیم در جهت فعالیت واحد تجاری مصرف می شود .
موجودی مواد و کالا یکی از اقلام دارائی جاری شرکت تلقی می شود ؛ زیرا انتظار می رود طی یک سال مالی یا یک چرخه عملیات ، هر کدام طولانی تر باشد ، به فروش رود یا مصرف شود .

انواع موجودی ها
با توجه به تعریفی که از موجودی ها ارائه گردید ، موجودی ها شامل ملزومات مصرفی ، مواد خام ، محصولات در جریان ساخت و موجودی های کالای آماده برای فروش است . اکنون به توضیح هر یک می پردازیم .

ملزومات مصرفی : منظور از ملزومات مصرفی اقلامی است که در جریان فعالیت شرکت و در قسمت های اداری،فروش یا خدماتی مصرف می گردد . ملزومات مصرفی غالباّّ در تولید محصولات مورد استفاده قرار نمی گیرد . گاهی اوقات به این ملزمات،ملزومات اداری نیز می گویند .
مواد خام : مواد خام شامل آن دسته از موجودی هایی است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در تولید محصولات مورد استفاده قرار می گیرند.
کالای در جریان ساخت : کالا یا کار در جریان ساخت عبارت است از بهای تمام شده محصولاتی که در جریان تولید قرار دارند اما هنوز فرایند تولید آنها به اتمام نرسیده است .
کالای آماده برای فروش یا کالای ساخته شده : کالاهایی که جهت فروش ، خریداری و یا در شرکت به همین منظور تولید شده است را کالای آماده برای فروش یا کالای ساخته شده می گویند .
بهای تمام شده موجودی کالا : در حسابداری محاسبه بهای تمام شده موجودی مواد و کالای پایان دوره و همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته از اهمیت خاصی برخوردار است . در تمامی مؤسسات ، در پایان هر سال مالی موجودی های مواد و کالا شمارش و بهای تمام شده آنها محاسبه می شود . اما بهای تمام شده شامل چه اقلامی می شود؟ در استانداردهای حسابداری ایران بهای تمام شده موجودی مواد و کالا به صورت زیر بیان شده است :
بهای تمام شده موجودی مواد و کالا باید در برگیرنده مخارج خرید ، مخارج تبدیل و سایر مخارجی باشد که واحد تجاری در جریان فعالیت معمول خود ، برای رساندن کالا و خدمات به مکان و شرایط فعلی آن متحمل شده است .
مخارج خرید شامل بهای خرید و هر گونه مخارج دیگری از قبیل حقوق و عوارض گمرکی و حمل است که مستقیماََ به خرید مربوط می گردد . تخفیفات تجاری از بهای خرید کسر می شود .
مخارج تبدیل شامل مخارجی است که مستقیما به اقلام تولید شده مربوط می گردد. مخارج تولید همچنین شامل سربار تولید است که برای تبدیل مواد اولیه به محصول یا ارائه خدمات واقع می شود . اکنون به بحث در مورد سیستم های رایج در مورد ثبت موجودی مواد و کالا می پردازیم .

سیستم های حسابداری موجودی مواد و کالا
الف) سیستم ثبت ادواری
ب) سیستم ثبت دائمی


اکنون به توضیح هر یک می پردازیم .
سیستم ثبت ادواری : در این سیستم هنگام خرید کالا ، حساب خرید بدهکار می شود و هنگام فروش کالا کاهش موجودی در دفاتر ثبت نمی گردد . لذا در این سیستم تعیین مقدار موجودی کالا طی سال از روی دفاتر امکان پذیر نیست بلکه در مواقع لزوم جهت تعیین بهای تمام شده کالای فروش رفته ابتدا مقدار موجودی کالا پایان دوره تعیین می شود و سپس مبلغ موجودی کالای پایان دوره از مجموع موجودی کالای اول دوره و خرید های دوره کسر می گردد تا بهای تمام شده کالای فروش رفته مشخص گردد .
سیستم ثبت دائمی : در این سیستم هنگام خرید کالا حساب موجودی کالا بدهکار می شود و هنگام فروش کالا علاوه بر ثبت مربوط به فروش یک ثبت دیگر نیز بابت کاهش موجودی در دفاتر ثبت می گردد. بدین ترتیب که حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته بدهکار و حساب موجودی کالا بستانکار می گردد .
لذا در هر زمان مانده حساب موجودی کالا در دفاتر ، میزان موجودی های کالای مؤسسه را نشان می دهد . به همین خاطر است که در این سیستم میزان موجودی کالا و همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته در هر لحظه از سال از روی دفاتر قابل تعیین است . با این وجود در صورت استفاده از این سیستم نیز در پایان هر سال مالی مقدار موجودی کالای پایان دوره ، شمارش می شود تا از صحت ثبت های حسابداری طی دوره اطمینان حاصل گردد .

بخش نظرات اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان