مراحل انتشار و پذیرش اوراق مشارکت

اسلاید شو

مراحل انتشار و پذیرش اوراق مشارکت

مراحل انتشار و پذیرش اوراق مشارکت
ماده 18 : متقاضی انتشار اوراق مشاركت باید فرم های تهیه شده توسط بورس را به همراه گزارش امكان سنجی فنی، اقتصادی و مالی طرح های نوسازی و توسعه شركت تأیید شده از سوی حسابرس و اعلام قبولی عامل ،ضامن (در صورت وجود)، امین و حسابرس به بورس تحویل دهد. اسناد یاد شده همراه با اظهارنظر بورس ارسال می شود.

ماده 19 : هیئت پذیرش با بررسی مدارک دریافتی و انجام بررسی ها و تحلیل های لازم، باید ظرف حداكثر یک ماه پس از دریافت گزارش بورس ، مجوز صدور را صادر نماید؛ یا دلایل مستند عدم اعطای مجوز صدور را اعلام كند.


بازار ثانویه و وظایف بورسماده 20 : هیئت پذیرش با تحلیل وضعیت شركت و طرح نوسازی و توسعه و بررسی میزان و كیفیت وثایق و تضمین های ناشر ، تا حد ممكن از اجرای موفق طرح، بازپرداخت سود و اصل اوراق مشاركت اطمینان حاصل خواهد كرد.
ماده 21:
بورس موظف است با طراحی نظام معاملات مناسب، اختصاص تابلوهای جداگانه و تجهیز واحدهای پذیرش و نظارت خود، امكان انجام معاملات اوراق مشاركت و تبدیل اوراق به سهام را به روشی مناسب فراهم كند.

وظایف ناشر
ماده 22 : ناشر موظف است بازپرداخت اصل و سودهای علی الحساب و قطعی را در سررسیدهای مقرر تعهد كند و وثایق لازم را برای تضمین بازپرداخت اصل و سودهای متعلق به اوراق، در صورت وجود ضامن در اختیار وی و در غیر این صورت در اختیار امین قرار دهد .
 
ماده 23 : ناشر موظف است طبق تعهدات انجام شده، وجوه لازم را جهت پرداخت سود و اصل در اوراق مشاركت در سررسیدهای تعیین شده تأمین نماید و برای پرداخت در اختیار عامل قرار دهد. هرگونه تأخیر در تأمین منابع فوق، مشمول پرداخت وجه التزام تأخیر تأمین منابع به میزان مقرر در قرارداد عاملیت خواهد شد.

ماده 24 : ناشر موظف است قبل از عرضه اوراق، سیستم حسابداری استاندارد مورد تأیید سازمان حسابرسی را به طور جداگانه و مستقل از سایر عملیات و فعالیت های خویش، مستقر و اجرا نماید

ماده 25 : ناشر موظف است حق الزحمه انجام خدمات امین ، حسابرس ، عامل و ضامن (در صورت وجود ) را، به ترتیب مقرر در قرادادهای منعقد شده پرداخت نماید.

ماده 26 : ناشر موظف است اطلاعیه های حاوی گزارش وضعیت مالی و عملكرد اجرایی طرح را، در فرم های تعیین شده توسط بورس كه به تأیید حسابرس می رسد، در مقاطعی كه بورس تعیین می كند و حداكثر هر شش ماه تسلیم كند و هم زمان از طریق سایت شركت و یا از طریق روزنامه های كثیرالانتشار به اطلاع عموم سرمایه گذاران برساند.

ماده 27 : ناشر موظف است پس از اخذ مجوز انتشار اوراق مشاركت نسبت به تهیه و تحویل امیدنامه مورد تأیید،بورس،امین و حسابرس اقدام نماید.

ماده 28 : ناشر موظف است، برای انتشار اوراق مشاركت یا اعطای هرگونه امتیاز از قبیل اختیار تبدیل  اوراق مشاركت به سهام، مصوبه مجمع عمومی سهامداران را اخذ نماید.

ماده 29 : ناشر موظف است، به منظور بررسی طرح از سوی بورس حداقل گزارش های حسابرسی سه دوره مالی پیش از تقاضای انتشار اوراق مشاركت را به بورس ارایه نماید.


وظایف ضامنماده 31 : ضامن ملزم به خرید اوراق مشاركتی است كه در عرضه عمومی به فروش نرفته است. الزام وی محدود به سقفی است كه در قرارداد ناشر با ضامن درج شده است.

ماده 31 : در صورت عدم ایفای تعهدات در سررسیدهای مقرر توسط ناشر یا عامل ، ضامن مكلف است با نظارت امین از محل وثایق و تضمین های نزد خود و براساس ترتیبات مقرر در قراردادهای فی مابین اقدام به ایفای تعهدات نماید.

تبصره: در صورت عدم وجود ضامن وظیفه فوق بر عهده امین خواهد بود.

وظایف امینماده 32 : در صورت فروش اوراق مشاركت منتشر شده از بورس در مدت مقرر و یا با دو بار تمدید مهلت عرضه كه در مجموع حداكثر به مدت 21 روز كاری است مجوز برداشت وجوه جمع آوری شده توسط ناشر از سوی امین صادر  خواهد شد.

ماده 33 : در صورتی كه میزان اوراق مشاركت ، خریداری شده توسط عموم در مدت یاد شده مندرج در ماده (31)،به علاوه میزان خرید تعهد شده توسط ضامن ، كمتر از میزان اوراق منتشر شده باشد ، عامل موظف است تحت نظارت امین حداكثر طی20 روز كاری نسبت به استرداد وجوه صاحبان اوراق مشاركت اقدام كند .

ماده 34 : كلیه وجوه در عرضه اولیه به حسابی واریز می شود كه تحت نظارت امین است.

ماده 35 :  امین مكلف است، پس از حصول اطمینان از وجود قرارداد بین ناشر و عامل ، ناشر و حسابرس ، ناشر و ضامن (در صورت وجود) و اطمینان از رعایت مقررات و ضوابط حاكم بر معاملات اوراق مشاركت نسبت به امضای قرارداد با ناشر اقدام كند.

تبصره 1 :  در صورتی كه ناشر و عامل شخصیت حقوقی واحد باشند، نیازی به قرارداد عاملیت نخواهد بود.

تبصره 2 : در صورتی كه امین و ضامن شخصیت حقوقی واحد باشند، نیازی به قرارداد ضمانت نخواهد بود.

وظایف عاملماده 36 : عامل ، اوراق مشاركت را برای عرضه اولیه در بورس ارایه می كند و سودهای علی الحساب و قطعی اوراق در مقاطع تعیین شده را با رعایت قوانین و مقررات مربوط پرداخت می كند. كسر و پرداخت مالیات های مربوط وسایر امور اجرایی از وظایف عامل است . عامل رابط بین ناشر و بورس است و حساب های مربوط به انتشار را طبق استاندارد تعیین شده و به شكل مستقل نگه داری می كند و در فواصل زمانی تعیین شده انتشار می دهد.

وظایف حسابرسماده 37 : امكان سنجی فنی، اقتصادی و مالی طرح نوسازی و توسعه شركت باید به تأیید حسابرس برسد.

ماده 38 : حسابرس موظف است به حساب های مستقل و صورت های مالی طرح، گزارش پیشرفت كار، نرخ بازده و دیگر اطلاعات مالی طرح سرمایه گذاری رسیدگی و نسبت به آن ها اظهارنظر كند و نسخه ای از اظهارنظر خود را برای امین و بورس ارسال كند.

ماده 39 : حسابرس موظف است در صورت مشاهده هرگونه تخلف، از جمله مصرف وجوه حاصل از واگذاری اوراق مشاركت در امور غیرمرتبط با طرح سرمایه گذاری، موارد خلاف را به اطلاع امین و بورس برساند.

ماده 40 : سازمان بورس اوراق بهادار مكلف است در پایان هر سال گزارش عملكرد ماده (17) قانون یاد شده را برای اطلاع عموم منتشر نماید.


ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی