قوانین مالیاتی،مالیات های مستقیم،مالیات چیست،حسابدرای مالیاتی،حسابداری

اسلاید شو

قانون مالیات های مستقیم-باب دوم

فصل چهارم _ مالیات بر ارث


ماده 17: هرگاه در نتیجه فوت شخصی اعم از فوت واقعی یا فرضی اموالی از متوفی باقی بماند به شرح زیر مشمول مالیات است :

1- در صورتی که متوفی یا وارث یا هر دو ایرانی مقیم ایران باشند نسبت به سهم الارث هر یک از وراث اموال مشمول مالیات بر ارث موضوع ماده 19 این قانون واقع در ایران یا در خارج از ایران پس از کسر مالیات بر ارثی که بابت آن قسمت از اموال واقع در خارج از ایران به دولت محلی که مال در آن واقع گردیده پرداخت شده است به نرخ مذکور در ماده 20  این قانون .

2- در صورتی که متوفی و وارث هر دو ایرانی مقیم خارج از ایران باشند سهم الارث هر یک از وراث از اموال و حقوق مالی متوفی که در ایران موجود است به نرخ مذکور در ماده 20  این قانون و نسبت به آن قسمت که در خارج از ایران وجود دارد پس از کسر مالیات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع مال پرداخت شده است به نرخ بیست و پنج درصد (25%) .

3- در مورد اتباع خارجی و سایر موارد نسبت به آن قسمت از اموال و حقوق مالی متوفی که در ایران موجود است کلا مشمول مالیات به نرخ مذکور در ماده 20 این قانون برای وراث طبقه دوم .

 تبصره : بدهی که متوفی به وراث خود دارد در صورتی که مستند به مدارک قانونی بوده و اصالت آن مورد تایید هیأت حل اختلاف مالیاتی قرار گیرد قابل کسر از ماترک خواهد بود . در مورد مهریه و نفقه ایام عده تایید هیات مذکور لازم نیست و در مورد وراث طبقه دوم و سوم کسر دیون منوط به آن است که متوفی تا تاریخ فوت خود دارای وراث از طبقه ما قبل حسب مورد بوده باشد .

ماده 20  نرخ مالیات بر ارث نسبت به سهم الارث به شرح زیر است :


شرح

طبقه اول

طبقه دوم

طبقه سوم

تا مبلغ 50000000 ریال

5%

15%

35%

تا مبلغ 200000000 نسبت به مازاد 50000000

15%

25%

45%

تا مبلغ 500000000 نسبت به مازاد 200000000

25%

35%

55%

نسبت به مازاد 500000000

35%

45%

65%

 

از سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول مبلغ سی میلیون (3000000 ) ریال به عنوان معافیت کسر و مازاد به نرخ های مذکور مشمول مالیات می باشد . معافیت مذکور برای هر یک از وراث طبقه اول که کمتر از بیست سال سن داشته یا محجور یا معلول یا از کار افتاده باشد مبلغ پنجاه میلیون ریال (50000000 ) خواهد بود .

تبصره 1  : حذف شده است

تبصره 2 : حذف شده است .

تبصره 3  : حذف شده است .

ماده 21  : اموالی که جز ماترک متوفی باشد و تا یک سال پس از قطعیت مالیات و غیر قابل رسیدگی بودن پرونده امر در مراجع مالیاتی طبق قوانین یا احکام خاص مالکیت انها سلب و یا به موجب گواهی سازمان ذیربط بلا عوض در اختیار وزارتخانه ها ، موسسه های دولتی، شهرداری ها ، نهاد های انقلاب اسلامی یا شرکت هایی که صد درصد سهام آنها متعلق به دولت باشد قرار گیرد,این شمول مالیات بر ارث خارج و در صورتی که بابت سلب مالکیت عوضی داده شود ارزش آن عوض یا اموال سلب مالکیت شده هر کدام کمتر است جز اموال مشمول مالیات بر ارث محسوب و در هر حال چنانچه مالیاتی اضافه پرداخت شده باشد مسترد خواهد شد . حکم این ماده در مواردی وراث تمام یا قسمتی از اموال را که جز ماترک باشد به طور رایگان به یکی از اشخاص مذکور در ماده ۲ این قانون واگذار کنند نیز جاری است .


 

 

 

نام فایل : کتاب قانون مالیات های مستقیم-باب دوم

لینک دانلود : ۳۴۷ کیلو بایت

پسورد : www.irhesabdar.ir 


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی