عوامل موثر بر قیمت سهام

اسلاید شو

عوامل موثر بر قیمت سهام

قیمت سهام در بازار تحت تأثیر عوامل مختلفی است .

اول : عوامل کلان و بیرونی                  

دوم : عوامل درون صنعتی

سوم : عواملی که مرتبط با درون شرکت است .


عوامل کلان و بیرونی : گاهی اوقات سیاست های اقتصادی و سیاسی دولت ها در عرصه داخلی و    بین المللی ، گاهی اوقات سیاست های پولی و مالی و ارزی و همچنین بودجه سالیانه دولت ها و گرایش ها و جهت گیری های آن و قوانین و مقرراتی که از سوی دولت ها اعمال می شود ، می توانند از جمله عوامل کلان و محیطی موثر بر قیمت سهام می باشند .

عوامل درون صنعتی یا مرتبط با صنعت : عواملی است که درون صنعتی وجود دارد که شرکتی که   می خواهیم که سهمش را خریداری کنیم یابفروشیم ، در درون آن صنعت عمل می کنند .                             
برای مثال : سهام یک شرکت پتروشیمی در درون صنعت پتروشیمی . تحولاتی که پیرامون آن صنعت در یک جامعه اتفاق می افتد می تواند تأثیر گذار بر فعالیت های این شرکت و طبعا قیمت سهم آن شرکت باشد .یکی از این عوامل نحوه قیمت گذاری محصولات است .


 چه کسی این قیمت گذاری ها را انجام می دهد ؟ ممکن است این قیمت گذاری از سوی دولت ها انجام شود ، گاهی اوقات بدون دخالت دولت ها انجام شود .


یکی از عوامل دیگر ، میزان عرضه و تقاضا در بازار است . برای مثال وقتی صحبت از منابع ساختمان می کنیم ، کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، میزان عرضه و تقاضا،قیمت آن محصول را تعیین می کند .وقتی قیمت محصول را تعیین کند طبعا سودآوری شرکت را تحت تأثیر قرار می دهد و قیمت سهم نیز تأثیر می پذیرد .


عامل دیگر رقابتی بودن یا انحصاری بودن صنعت است .وقتی که صنعتی به صورت انحصاری در کشوری تولید می شود ، حاشیه سود بالاتری دارد تا اینکه شرکت های دیگری هم حضور پیدا کنند و رقابت ایجاد شود و در این رقابت ، سودآوری شرکتی که انحصار داشته ،کاهش پیدا می کند و این ملاحضات را باید در نظر داشت که آیا آن صنعت انحصاری است یا شرکتی است که به صورت رقابتی فعالیت می کند و این رقابت و انحصار تا چه حدی بر سودآوری شرکت تأثیر می گذارد .


عامل دیگر،حجم سرمایه گذاری در صنعت است . فرض کنید شما یک صنعتی دارید که این صنعت قیمت سهامش در بازار تعیین شده اما دولت ها یا بخش خصوصی به دلایلی که در بازار تعیین می شود یا در سیاست های کلان ، سرمایه گذاری خودشان را در آن بخش افزایش یا کاهش می دهند .


برای مثال فرض کنید که در حوزه پتروشیمی سرمایه گذاری زیادی با هدف ارزش افزوده در اقتصاد کشور صورت گیرد .طبعا سهام شرکت های پتروشیمی در سایه این افزایش سرمایه گذاری تأثیر می پذیرد و با این تأثیر می توان انتظار سودآوری بیشتری در این حوزه داشته باشیم .وضعیت صنایع مرتبط هم به میزان زیادی بر این تأثیرگذاری موثر است .


صنعت فولاد را در نظر بگیرید .صنعت فولاد در کشور از یک طرف مرتبط است با معادن سنگ آهن و از طرف دیگر با صنایع خودروسازی. وقتی که در صنایع مرتبط تحولی اتفاقی می افتد، این تحولات بر قیمت های سهام شرکت های تولید کننده فولاد نیز تأثیر می گذارد و بنابراین سهم آنها در بازار تحت تأثیر قرار می گیرد .


در بحث فن آوری و تغییرات در حوزه فن آوری و تحولات مربوط به آن باید به این نکته توجه کنیم که بعضی از صنایع به تحول سریع و سرعت بیشتری در خدمت گرفتن فن آوری های جدید نیاز دارند .مثلا سرعت تغییر فن آوری در حوزه ارتباطات بسیار بیشتر از سرعت تغییر در حوزه سیمان است .و این تفاوت، تأثیر گذاری متفاوتی بر قیمت سهام خواهد داشت . وقتی که سهام شرکتی را خریداری می کنیم باید به این نکته توجه کنیم که سرعت تحول و تغییر فن آوری در آن شرکت و صنایع چقدر است و آیا این شرکت که ما سهمش را خریداری کرده ایم ، قدرت انطباق با این سرعت فن آوری سریع را دارد یا نه .اگر این قابلیت را داشت ،می توان سهم خود را در بازار حفظ کرد و سهم ما از ارزش مناسبی برخوردار است در غیر اینصورت قیمت سهم در بازار به دلیل این عدم انطباق در حوزه فن آئری کاهش پیدا می کند .


 


برچسب ها : , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی