عوامل موثر بر قیمت سهام

اسلاید شو

عوامل موثر بر قیمت سهام

در مباحث گذشته در مورد دو عامل از سه عامل موثر بر قیمت سهام ،یعنی در مورد عوامل (( کلان و بیرونی )) و    (( عوامل درون صنعتی یا مرتبط با صنعت )) صحبت کردیم .اکنون به بررسی عامل سوم یعنی ((عوامل درون شرکتی)) می پردازیم .


عومل درون شرکتی : عواملی است که مربوط به مدیریت شرکت،نحوه عملکرد شرکت و سودآوری شرکت می باشد و به عوامل خرد هم معروف هستند و شناخت این عوامل در تصمیم ما برای خرید یک سهک و یا فروش سهم ،خیلی تعیین کننده است .

عوامل خرد یا درون شرکتی به چند دسته تقسیم می شوند ، که مهمترین آن میزان سودآوری یک شرکت است .یعنی ما زمانی که می خواهیم سهمی را خریداری کنیم باید بدانیم که این شرکت سودآور است یا نه . چون سودآوری شرکت می تواند بر سودی که ما از سرمایه گذاری انتظار داریم ،تأثیر گذار باشد .هدف ما از خرید سهم شرکت ها در بورس ،سودآوری است پس باید سودآوری شرکت را محاسبه کنیم و به آن واقف باشیم . از همه مهمتر اینکه در شرایط خرید ممکن است شرکت سودآور باشد اما باید اطمینان حاصل کنیم که این سودآوری تداوم و استمرار دارد . پس استمرار سودآوری شرکت ها بر تصمیم ما برای خرید سهم شرکت ها موثر می باشد .

نکته دیگر اینکه : اغلب شرکت ها در آغاز فعالیتشان معمولا سودآوری کمتری دارند و هر چه دوره فعالیتشان طولانی تر می شود ، سود آوری بیشتری خواهند داشت .اما همیشه این گونه نیست باید دقت کنیم که عوامل موثری که می تواند سود آوری شرکت را در سال های بعد از تأسیس افزایش و استمرار بخشد ،شناسایی کنیم .  نکته مهم دیگر اینکه توجه به دو عامل خیلی مهم قیمت سهم و میزان سود سالانه ناشی از آن سهم است .ما با دو کلمه مواجه هستیم ،یکی  P که مخفف کلمه  Price  یعنی قیمت سهم و دیگری  E که مخفف کلمه Earning  یعنی درآمد سود سالیانه یک سهم است . نسبت P به E (نسبت قیمت سهم به درآمد سود سالیانه سهم ) در تعیین سودآوری شرکت و قیمت سهم بسیار موثر است .


اگر قیمت سهمی در بازار مثلا 1000 ریال باشد و میزان سود سالیانه ناشی از این سهم 100 ریال باشد ، به عدد 10 می رسیم ( 1000 تقسیم بر 100 ) که این عدد 10 در حقیقت تعیین کننده زمان تأمین اصل سرمایه از محل سود سهام است .یعنی این شرکت پس از 10 سال می تواند سرمایه گذاری انجام شده را از محل سود سهام تأمین کند . در مقایسه بین شرکتها ممکن است ما به دو شرکت برسیم که یک شرکت نسبت P  به E  آن 10 باشد و دیگری 5 باشد . بین 5 و 10 طبیعی است که خرید سهم شرکتی که نسبت P به E آن 5 است ،قابل قبول است . چون زمان تأمین سرمایه از محل سود سهام ، نصف شرکت دیگر است .

بنابراین شناخت این نکته اهمیت دارد بر تصمیم اینکه سهم را خریداری کنیم یا نه . نکته دیگر اینکه ، نه تنها بین دو شرکت می توانیم مقایسه را انجام دهیم ،بلکه می توانیم این مقایسه را در سطح بازار نیز انجام دهیم و از آن طریق به این تنیجه برسیم که آیا این سهم خوب است که یخریم یا نه .اما  دقت داشته باشید که نسبت P به E  تنها یکی از معیارهایی است که ما در زمان خرید سهام باید رعایت کنیم . یکی از مولفهای خرد دیگر ، قابلیت نقد شوندگی سهام است .

سهمی که ما خریداری می کنیم باید در بازار قابلیت نقد شوندگی سریع داشته باشد . چون قابل نقد شوندگی به معنای خوب بودن سهم در بازار است . پس این نکته خیلی مهم است که سهم ما چگونه در بازار معامله و با چه سرعتی نقد می شود . نکته بعد دانستن وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت است که ما قصد خرید سهم آن شرکت را داریم .

اگر ما ندانیم که شرکت چقدر دارایی دارد ، طبعا وضعیت آینده شرکت را از لحاظ سود آوری و استمرار سود آوری نمی توانیم ارزیابی کنیم . پس حتما باید به این دو عامل یعنی دارایی ها وبدهی ها دسترسی داشته باشیم .

تفاضل بدهی ها از دارایی ها در حقیقت حق و حقوق سهامداران را تعیین می کند .

طبعا دانستن میزان بدهی و دارایی ها را می توان از طریق مطالعه ترازنامه ها و صورت های مالی شرکت هاو صورت سود وزیان استخراج کرد .موضوع بعد طرح های توسعه شرکت ها است . شرکت ها در صورتی که طرح های توسعه ای داشته باشند می توانند استمرار سودآوری خود را تضمین کنند . شرکت هایی که ایستا هستند و طرح توسعه ای ندارند ، معمولا در بازار رقابت دچار مشکل می شوند . بنابراین طرح های توسعه ای کمک می کند که ما بدانیم این شرکت سودآوری خود را تضمین می کند یا نه .


به روز کردن فناوری ، به روز کردن کیفیت ماشین آلات و تجهیزات در طرح های توسعه ای شرکت قابل استخراج است. میزان سهام شرکت در دست مردم یکی دیگر از مولفه های مهم در تعیین شرکت دلخواه برای خرید سهام آن شرکت است . هرگاه شرکتی تعداد سهم بیشتری در دست مردم داشته باشد به چند علت آن سهم مرغوب است :

اول : اینکه بازار نشان می دهد این سهم ، سهم مطلوبی است که عده زیادی آن سهم را خریداری کرده اند ، پس خود این موضوع بسیار مهم است .


دوم : وقتی که سهم در دست مردم فراوان باشد ، قابلیت نقدشوندگی به حقیقت نزدیک است و می توانیم اطمینان پیدا کنیم که با وجود این همه سهم در دست مردم ، علاقه مندی برای خرید این سهم وجود دارد و این سهم قابلیت نقدشوندگی دارد .


سوم : وقتی که تعداد سهامداران در بازار زیاد باشند  امکان دستکاری در قیمت سهم ،در شرایط سهم در بازار هم خیلی کاهش پیدا می کند . بنابراین می توانیم با اطمینان بیشتری به آن سهم داشته باشیم .

در نهایت اینکه آن بخش از سهام شرکت که در دست عموم مردم و در اختیار سرمایه گذاران زیادتری در بازار است،سهم شناور آزاد می گویند .در حقیقت سهم شناور آزاد یکی از مولفه های تعیین کننده در شناخت ارزش یک سهم در معامله است .


نکته دیگر ، ترکیب سهامدارن شرکت است . توجه داشته باشید که هرچه سهامداران بزرگ در بین سهامدارن شرکتی بیشتر باشد ، آن شرکت به دلایل مختلف سودآوری بیشتر ، استمرار سودآوری ، ارزش سهم ، نقد شوندگی و خیلی از مولفه های دیگر  به دلیل وجود سهامداران بزرگ در بین سهامداران ،را تضمین می کند . به همین علت سهامداران بزرگ معمولا با حمایتی که از سهم خود در شرایط بحرانی و اضطرار انجام می دهند ، مانع از افت قیمت می شوند ،وضعیت سهم را در بازار حفظ می کنند . سهامداران بزرگ دارای توانایی های مالی بیشتر و موقعیت بهتر هستند.

بنابراین ما هم در کنار سهامداران بزرگ ، می توانیم از سهم مرغوبی برخوردار باشیم سوالی ممکن است برای شما پیش بیاید و آن اینکه ما این همه اطلاعات ، یعنی ارزش سهم ، نسبت قیمت به سود سهام ، ترکیب سهامداران ، وجود سهامداران بزرگ و اطلاعات مهم دیگر را از کجا بدست آوریم ؟


در پاسخ می توان گفت : سازمان بورس خود را موظف می داند که این گونه اطلاعات را از شرکت دریافت کند و در اختیار عموم مردم قرار دهد . به همین جهت شما می توانید این گونه اطلاعات را از پایگاه اینترنتی رسمی بورس به آدرس : WWW.CODAL.IR  و یا  WWW.TESTMC.COM  دریافت کنید . کافیست که شما از طریق اینترنت به یکی از این دو سایت بالا مراجعه کنید و اطلاعات را استخراج کرده ، مطالعه نمایید و تصمیم بهتری برای خرید و فروش سهم بگیرید .

سوال : بورس ایران از نظر تنوع صنایع و شرکت ها چه جایگاهی دارد ؟

جواب : با توجه به اینکه شرکت های حاضر در بورس ایران در حدود 40 صنعت مختلف هستند ، بورس ایران از متنوع ترین بورس در منطقه خاورمیانه است .

 


برچسب ها : , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی