تاپیکو به ‌دنبال ارزش آفرینی و سودآوری بلندمدت برای سهامداران

اسلاید شو

تاپیکو به ‌دنبال ارزش آفرینی و سودآوری بلندمدت برای سهامداران

مجامع عادی سالانه و فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) با حضور اکثریت سهامداران در 29 شهریورماه سال‌جاری برگزارشد. شرکت سرمایه‌گذاری تاپیکو به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری بورسی کشور در مجمع خود مبلغ 70 تومان سود نقدی به ازای هر سهم به سهامداران پرداخت کرد. در این مجمع «بهروزخالق» به‌عنوان نماینده سهامدار عمده(شستا) ریاست جلسه را برعهده داشت و «بهروز سمیعی» به‌عنوان نماینده شستا و «وحید رجبیان» به‌عنوان نماینده شرکت صباتامین به‌عنوان ناظران، «فرزادجعفری» به‌عنوان نماینده بورس، محمودشیری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تاپیکو و «وحید باقری» عضو هیات‌مدیره تاپیکو در این جلسه حضور داشتند. تصویب افزایش سرمایه 50 درصدی برای سال 93 از جمله تصمیمات مجمع فوق‌العاده تاپیکو بود که بر این اساس مقرر شد سرمایه تاپیکو در سال‌جاری، از محل سود انباشته به چهارهزار و 350 میلیارد تومان افزایش یابد.
شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) یکی از هفت شرکت زیرگروه شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی است، این شرکت در سال 1381 به ثبت رسید و در اسفندماه سال 91 در راستای استفاده از مزیت‌های بازار سرمایه، نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسید و سهام خود را در 18 تیرماه 1392 در بورس اوراق بهادار تهران عرضه کرد.
در زمان حاضر تاپیکو از لحاظ سرمایه بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری بورسی کشور و از لحاظ ارزش بازار در ماه‌های اخیر دومین شرکت بورسی کشور محسوب می‌شود، این شرکت از لحاظ فروش محصولات پتروشیمی در فهرست 10 شرکت برتر خاورمیانه و آفریقا قرار دارد.حضور 42 شرکت بزرگ و خوشنام ایران به‌عنوان شرکت‌های زیرمجموعه مدیریتی وغیر مدیریتی تاپیکو، این شرکت را به یکی از مقتدرترین فعالان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران تبدیل کرده است که از میان 42 شرکت زیرمجموعه تاپیکو، 20 شرکت در گروه شرکت‌های مدیریتی و 22 شرکت در گروه شرکت‌های غیرمدیریتی هستند، همچنین 19 شرکت از 42 شرکت زیرمجموعه تاپیکو در بورس اوراق بهادار فعالیت مستمر دارند.شرکت سرمایه‌گذاری تاپیکو براساس رتبه‌بندی موسسه بین‌المللی ICIS رتبه سوم سود خالص و سود عملیاتی را در منطقه خاورمیانه و آفریقا به خود اختصاص داده است. همچنین براساس این رتبه‌بندی هلدینگ تاپیکو رتبه 103 جهانی را در بخش فروش از آن خود کرده است.


 


روند رو به رشد سرمایه‌گذاری تاپیکو
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تاپیکو در جلسه مجمع این هلدینگ با اشاره به سرمایه اولیه تاسیس، روند افزایش سرمایه و سرمایه کنونی ثبت شده اظهار کرد: روند رو به رشد سرمایه‌گذاری تاپیکو موفقیت مدیریتی و مالی شرکت در پروژه‌های مختلف را نشان می‌دهد، به طوری که در سال 1391 در پنجمین افزایش سرمایه، کل این مبلغ به 29 هزار میلیارد ریال رسید. محمود شیری ادامه داد: تاپیکو بر آن است در چارچوب سیاست‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی از طریق سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استمرار سودآوری و ارزش‌آفرینی بلندمدت را برای سهامداران فراهم سازد.
رشیدی تصریح کرد ماموریت اصلی تاپیکو فعالیت در حوزه‌های نفت و گاز و پتروشیمی است، بنابراین اگر بتوانیم از صنایع دیگر که به این مجموعه ملحق شده‌اند، همچون صنایع سلولزی و دیگر صنایع غیرمرتبط رها شویم در آن زمان فرصت می‌کنیم در این حوزه ماموریت حضور عمیق‌تری داشته باشیم.وی با اشاره به حضور 42 شرکت بزرگ و خوشنام ایران به‌عنوان شرکت‌های زیرمجموعه مدیریتی تاپیکو گفت: از این میان 19 شرکت در بورس اوراق بهادار فعالیت مستمر دارند و امیدواریم تا پایان سال‌جاری شرکت‌های پتروشیمی غدیر، پرسی ایران گاز و شرکت محصولات کاغذی لطیف وارد بورس شوند.


 

ارزش‌های محوری شرکت سرمایه‌گذاری تاپیکو
قانونمندی، شفافیت عملکرد، پاسخگویی، مسوولیت اجتماعی و شایسته‌سالاری از مهم‌ترین ارزش‌های محوری شرکت سرمایه‌گذاری تاپیکو است.
استراتژی‌های کلان تاپیکو
توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های جذاب صنایع مرتبط، توسعه همکاری و مشارکت با شرکت‌های معتبر و صاحبان سرمایه و دانش فنی، رسوخ و توسعه بازارهای داخلی و بین‌المللی، بهینه‌سازی سبد سرمایه‌گذاری با تاکید بر خلق ارزش ارتقای هم‌‌افزایی بین شرکت‌های مرتبط با گروه تامین و تاکید بر خلق ارزش، حضور موثر در نهادها و تشکل‌های مرتبط با صنعت، ارتقا و توسعه نظام زنجیره تامین در هلدینگ و شرکت‌های تابعه، توسعه سرمایه‌های انسانی با تاکید بر جذب و نگهداری نیروهای متخصص و توانمندسازی آنها، بهبود بهره‌وری و کاهش بهای تمام شده محصولات در شرکت‌های تابعه، ارتقا و یکپارچه‌سازی نظام‌های اطلاعاتی در هلدینگ و شرکت‌های تابعه از جمله استراتژی‌های این مجموعه است.


 

پروژه‌های موجود و اصلی هلدینگ
عضوهیات مدیره و معاون مالی وپشتیبانی تاپیکو نیز در ادامه جلسه با اشاره به افزایش سهم این مجموعه در شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به 49 درصد، اظهار کرد: اجرای این پروژه به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی در کشور با ظرفیتی حدود 360 هزار بشکه در روز، یکی از برنامه‌های اصلی این مجموعه است. وحید باقری این پروژه را یکی از طرح‌های بزرگ ملی خواند و افزود: تاکنون بالغ بر 7/2 میلیارد یورو برای این پروژه هزینه شده است.وی همچنین ادامه داد: با هدف حفظ و ارتقای مشی تاپیکو در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران در زمان حاضر 5 طرح بزرگ پالایشگاهی و پتروشیمیایی با سرمایه‌گذاری بیش از 11 میلیارد یورو با مشارکت این شرکت در حال اجرا است و سهم تاپیکو در این طرح‌ها بیش از 3میلیارد یورو است.وی افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها علاوه‌بر بالا رفتن توان جمهوری اسلامی ایران در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی، سهم تاپیکو از صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران افزایش چشمگیری یافته و سود ذی‌نفعان این شرکت بیش از پیش ارتقا می‌یابد.

 


سهم محصولات از سودآوری تاپیکو
باقری، سود عملیاتی در بخش پتروشیمی در سال 92 را یک‌هزار و 900 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در این بخش سهم شرکت‌های خوراک گازی 61 درصد، شرکت‌های خوراک ترکیبی مایع و گاز 26 درصد و سهم شرکت‌های خوراک مایع 13 درصد بوده است.عضو هیات‌مدیره و معاون مالی و پشتیبانی شرکت تاپیکو با اشاره به وضعیت عملکرد این مجموعه در سال 92، تصریح کرد: تنوع محصولات تاپیکو براساس شاخص جهانی پتروشیمی و تولید 10 محصول از 12 محصول استراتژیک پتروشیمی در جهان موجب شده تا این شرکت از ویژگی‌های برجسته‌ای برخوردار باشد.
باقری با اشاره به مزیت‌های برجسته تاپیکو، ادامه داد: تمرکز حدود 70 درصد از سود هلدینگ در واحدهای متانول و پلی‌الفین‌ها همراستا با جهت‌گیری‌های آتی صنعت درجهان قرارگیری اغلب واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی در مناطق ویژه پتروشیمی و سواحل صادراتی به‌عنوان مزیت‌های راهبردی سهم بالا از بازار در محصولات صنعتی و توانایی بالا برای مشارکت در طرح‌های بزرگ را از دیگر مزیت‌های این مجموعه عنوان کرد.وی چشم‌انداز پایدار در سودآوری با وجود پروژه‌های متنوع، تمرکز حدود 60 درصد از سود هلدینگ در بخش پتروشیمی در واحدهای با خوراک گازی و قابلیت افزایش آن تا 87 درصد یا تبدیل شدن واحدهای پتروشیمی پایه ترکیبی در شرکت‌های پتروشیمی امیرکبیر و جم به واحدهای با پایه گازی را از دیگر مزیت‌های برجسته این مجموعه عنوان کرد.
وی اظهار کرد: در زمان حاضر تاپیکو، با پشتوانه حمایت‌های سازمان تامین‌اجتماعی و شستا و به یاری بدنه کارشناسی توانمند افقی نوین برای حضور مقتدرانه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران و جهان ترسیم کرده است و اطمینان دارد که نقشی موثر در صیانت و ارتقای ارزش افزوده ذی‌نفعان ازجمله جامعه کارگری ایران ایفا خواهد کرد.

 


 


برچسب ها : , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی