بانک و بانکداری در ایران،تاریخچه بانک،تعریف بانک،بانک،ایران حسابدار

اسلاید شو

بانک و بانکداری در ایران

بانکداری در ایران از قرون وسطی تا اوایل قرن نوزدهم منحصر به فعالیت های صرافی بود . صرافی های بزرگ در ایران در مراکز تجاری عمده مانند : تبریز ، تهران ، اصفهان و . . . آن دوره وجود داشتند و به دلیل عدم وجود بانکهای دولتی و خارجی ، نقل و انقال وجوه در داخل یا در خارج توسط صرافان انجام می گرفت .


اولین بانکی که در ایران تأسیس شد شعبه یک بانک انگلیسی بود که مرکز آن در لندن بود . این بانک ، بانک جدید شرقی نامگذاری و اولین شعبه این بانک در سال 1266 در تهران ایجاد شد و بعد در شهرهای دیگر نیز شعبات این بانک دایر گردید . در سال 1269 هجری شمسی این بانک دارائیهای خود را به بانک شاهی که یک بانک انگلیسی بود واگذار کرد و بانک شاهی جانشین بانک جدید شرقی شد .


بانک شاهی ایران

در سال 1267 هـ ش رویتر انگلیسی بانک شاهی را در ایران تأسیس کرد . این بانک به موجب حق امتیازی بود که ناصرالدین شاه به رویتر برای مدت 60 سال فعالیت بانکی و انحصار انتشار اسکناس به او داده بود . مقر اصلی بانک در لندن و تابع مقررات انگلیس بود . بانک شاهی فعالیت خود را در در سال 1269 آغاز کرد و اولین اسکناس بانکی را در ایران منتشر نمود این بانک تا سال 1327 (پایان قرارداد 60 ساله) به ارائه خدمات بانکی مشغول بود و بعد تا سال 1331 نیز بدون مجوز تحت نام بانک انگلیس در ایران و خاورمیانه به کار خود ادامه می داد .
بانک استقراضی ایران

این بانک در سال 1270 هـ ش که توسط یکی از اتباع روسی امتیاز فعالیت 75 ساله از ناصرالدین شاه گرفته بود شروع به فعالیت کرد . این بانک فعالیت خود را اکثرا در شمال کشور ادامه داد ولی نتوانست سپرده قابل توجهی جمع آوری کند و در نهایت در سال 1313 در بانک کشاورزی ادغام شد .


بانک عثمانی

یک بانک انگلیسی بود که با سرمایه مشترک انگلیس و فرانسه در ترکیه امروزی تأسیس شد و در سال 1301 هـ ش در تهران و شهرهای غربی ایران شعبه هایی تأسیس نمود .


بانک ایران و روس

در سال 1303 از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق و به منظور تسهیل مبادلات بازرگانی در کشور تأسیس شد . مرکز قانونی آن در تهران بود و فعالیت های آن بر اساس قوانین بانکی ایران صورت می گرفت


بانک های ایرانی

فکر تأسیس یک بانک با سرمایه و مدیریت ایرانی اولین بار توسط حاج محمد حسین امین الضرب ، 10 سال قبل از تأسیس بانک شاهی به ناصرالدین شاه ارائه شد اما شاه موافقت نکرد .

اولین بانک ایرانی در سال 1305 هـ ش به نام بانک پهلوی قشون از محل بازنشستگی نظامیان به وجود آمد و بعد نام آن به بانک سپه تغییر کرد .

در سال 1305 هـ ش از محل صندوق بازنشستگی ، مؤسسه رهنی ایران تأسیس شد که تحت نظارت وزارت دارائی فعالیت می کرد و در مقابل اخذ وثیقه به افراد ، وام کم بهره می داد . این مؤسسه پس از تأسیس بانک ملی ایران جزئی از این بانک شد و در سال 1318 که بانک رهنی به وجود آمد به بانک کارگشایی تغییر نام داد .


بانک ملی ایران

قانون اجازه تأسیس این بانک در 04/02/1306 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد . سرمایه اولیه بانک 15 میلیون تومان در نظر گرفته شد ولی در سال 1307 فعالیت خود را با دو میلیون تومان آغاز نموده و علاوه بر مسؤلیت نگهداری حساب های دولت ، حق انتشار پول نیز در سال 1311 به این بانک واگذار گردید . این بانک تا قبل از سال 1335 هـ ش کلیه وظایف بانک مرکزی را نیز بر عهده داشت . اما پس از تأسیس بانک مرکزی ، وظایف مربوط به کنترل و نظارت بانکها و انتشار اسکناس به بانک مرکزی واگذار گردید . بانک ملی ایران از همان ابتدای تأسیس ، شکل سهامی داشت .


ایجاد بانک های خصوصی در ایران

تا قبل از جنگ جهانی فعالیت های بانکی در دست بانک های ملی و سپه و بانک های خارجی بود و هیچ بانک خصوصی تأسیس نشده بود . اولین بانک خصوصی به نام بانک بازرگانی ایران در سال 1328 هـ ش تأسیس شد . علاوه بر آن بانک اقتصادی ایران نیز در سال 1338 هـ ش تأسیس شد ولی در سال 1341 منحل شد . در سال 1338 بانک ایران و غرب نیز تأسیس شد که در سال 1343 هـ ش به بانک اعتبارات تعاونی توزیع تغییر نام داد .
از سال 1351 تا سال 1357 ، 10 بانک دیگر نیز در ایران تأسیس شد و تعداد شعبات بانکها در سال 1357 به 8350 شعبه رسید .

 

بانک مرکزی ایران

در سال 1339 ، بانک مرکزی ایران با سرمایه 3600 میلیون ریال ، از محل تفاوت ارزیابی پشتوانه اسکناس تأسیس شد و فعالیت های نظارتی و غیر انتفاعی بانک ملی ایران مانند انتشار اسکناس ، بانکدای دولت و امور مربوط به سیاست های پولی کشور به این بانک واگذار گردید .


قوانین بانکداری ایران

اولین قانون بانکی ایران در سال 1343 هـ ش به تصویب کمیسون های مشترک مجلس شورای اسلامی و مجلس سنا رسید ولی در سال 1339 قانون دیگری که جامع تر از قانون اولیه بود به نام «قانون پولی و بانکی کشور» به تصویب مجلس رسید . همچنین در سال 1351 قانون جدید تصویب شد که فعلا نیز بعضی از بخش های آن در نظام بانکی کشور اجرا می گردد .


نظام بانکی بعد از انقلاب اسلامی

در خرداد 1358 شورای انقلاب ، لایحه «ملی شدن بانکها و مؤسسات ملی» را تصویب کرد و در این لایحه تعداد بانکها ، شرکتهای پس انداز و شرکت های سرمایه گذاری مشخص شد . در هفتم مهر ماه 1358 لایحه قانونی (اداره امور بانکها) به تصویب شورای انقلاب رسید که در این لایحه ارکان بانکها به شرح زیر مشخص شدند :

۱- مجمع عمومی بانکها : از 9 عنصر تشکیل می شود که دربین آنها وزیران امور اقتصادی ، بازرگانی ، کشاورزی ، صنایع و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حضور دارند . ریاست این مجمع به عهده وزیر امور اقتصادی و ادرائی و در غیاب آن بر عهده وزیر بازرگانی است .
2- شورای عالی بانکها : از 10 عنصر تشکیل شده بود که نمایندگان وزارتخانه های متفاوت در آن حضور داشتند و ریاست این شورا با رئیس کل بانک مرکزی می باشد .
3- هیئت مدیره هر بانک : تعداد اعضای هیئت مدیره بر اساس اساسنامه هر بانک مختلف است و مدیر عامل بالاترین مقام اجرائی و ادارای آن به شمار می رود .
4- مدیر عامل هر بانک
5- بازرسان قانونی هر بانک


ادغام بانکها : در ماده هفدهم لایحه قانونی اداره امور بانکها ، ادغام بانکها پیش بنی شده بود . با توجه به این ماده ، پس از ملی شدن بانکها ، به دلایل زیر مسئله ادغام بانکها مورد توجه آن قرار گرفت .

۱- بالا رفتن هزینه های پرسنلی و ادرای
۲- اتلاف منابع مالی و نیروی انسانی 
۳- افزایش نامعقول نرخ سود گروهی از بانکها
۴- کسر منابع مالی گروهی از بانکها
۵- بروز مشکلاتی در اجرای صحیح سیاست های پولی و اعتباری به علت تعداد واحد های اجرا کننده سیاست ها . 
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی