تصویر ثابت

اوراق مشارکت چیست ؟

اوراق مشارکت چیست ؟

تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

تعريف حسابداري
حسابداري علم ثبت و تفسير معاملات، صورتهاي مالي، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوري كه افراد غيرمتخصص نيز بتوانند درك صحيح و واضحي از وضعيت مالي و مديريتي شركت، به دست آورند.

اسلايد شو


تبليغات در وب سايت ايران حسابدار تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

راه اندازي فروشگاه اينترنتي "وب سايت ايران حسابدار"


در فروشگاه اينترنتي ايران حسابدار شما مي توانيد از مجموعه هاي آموزشي در خصوص حسابداري ،بورس، نرم افزار هاي حسابداري و ... که توسط وب سايت ايران حسابدار براي شما کاربران گرامي تهيه شده است ،دريافت کنيد .

در اين فروشگاه نرم افزار هاي حسابداري را به صورت بهينه سازي شده و سالم قرار داده ايم تا با خيالي راحت استفاده کنيد .

فروشگاه ايران حسابدار خود را در قبال خريد شما مسؤل ميداند و همواره پاسخگوي سوالات شما خواهد بود .


براي ورود به فروشگاه کليک کنيد .
وب سایت ایران حسابدار به هیچ شرکت یا مؤسسه ای وابسته نبوده و کاملا مستقل میباشد .

کاربران گرامي هنگام خريد از فروشگاه دقت کنيد که آدرس ايميل خود را به درستي وارد شود!! چون لينک محصولات به آدرسي ارسال خواهد شد که وارد کرده ايد .

اوراق مشارکت چیست ؟

اوراق مشارکت در حقیقت کم ریسک ترین ومطمئن ترین نوع اوراق بهاداری است که علاقه مندان می توانند با خرید آن در بورس فعالیت داشته باشند و از مطمئن ترین میزان بازدهی و سود برخوردار شوند ، ضمن اینکه کمترین ریسک را می پذیرند . اوراق مشارکت زمانی مورد توجه قرار می گیرد که صاحب یک شرکت صنعتی یا شرکت های مشابه آن به سرمایه نیاز داشته باشد و احتیاج داشته باشد که سرمایه خودشان را از طریق جلب مشارکت عمومی تأمین کنند . در اینجا بحث اوراق مشارکت پیش می آید و آن ، اوراقی است که فروخته می شود برای اینکه صاحبان سرمایه  بتوانند این اوراق را خریداری کنند و در تأمین منابع مالی مورد نیاز شرکت ، مشارکت داشته باشند .
فرض کنید یک شرکت پتروشیمی به 200 میلیارد تومان سرمایه جدید نیاز دارد ، تا با این سرمایه بتواند به توسعه فعالیت خود بپردازد یا خط تولیدی جدیدی را راه اندازی کند . بر اساس مطالعات و محاسبات کارشناسی ، این گونه نتیجه میگیرد که این سرمایه ظرف 4 سال از محل فروش محصولات خط جدید جبران خواهد شد و سودی نزدیک به 25 یا 30 درصد حاصل خواهد شد . بر اساس این مولفه ها طرح توجیهی کاملی تهیه می کند و به پشتوانه آن طرح توجیهی اقدام به انتشار اوراق مشارکت می کند . اوراق مشارکت معمولا از طریق بانک ها و موسسات مالی معتبر تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه می شود . آنچه می ماند تضمین کردن بازپرداخت سود و اصل سرمایه است .


سود این گونه اوراق در زمان های مشخص تعریف شده ، مانند : یک ماهه یا سه ماهه پرداخت می شود.

و تضمین کننده بازپرداخت اصل و پرداخت سود هم معمولا سازمان هایی مانند : خود دولت یا شهرداری ها و یا بانک ها ، توسط بانک مرکزی تعیین می شود و به این ترتیب به سرمایه گذاران اطمینان می دهد که سرمایه شما محفوظ خواهد ماند و سود شما در زمان مقرر پرداخت خواهد شد که به این ترتیب تضمینی برای این سرمایه گذاری حاصل می شود . در اینجا حداقل سودی که برای پرداخت به سرمایه گذار در نظر گرفته می شود ، سود علی الحساب است .


سود علی الحساب سه ماهه با نرخ تعیین شده به طور کاملا شفاف و روشن به صاحبان سرمایه و یا هرکسی که اوراق مشارکت را خریداری کرده ، پرداخت می شود . این نوع سرمایه گذاری و خرید این اوراق هیچ گونه ریسکس در بر ندارد . چون هم ، زمان پرداخت سود ، سود علی الحساب ، تضمین بازپرداخت اصل سرمایه  تضمین می شود و طبق برنامه تعلام شده فعالیت های اقتصادی سرمایه گذار انجام می شود . اما در پایان زمان مقرر ، برای مثال دوره 4 ساله برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود . معمولا آن شرکت (همان شرکت پتروشیمی مفروض) میزان سودی که از این محل سرمایه گذاری حاصل شده را محاسبه می کند و بعد بر اساس آن گاهی اوقات ممکن است سود بیشتری به خریدار اوراق بهادار تعلق بگیرد که ممکن است بیشتر از سود علی الحساب باشد .


بدین ترتیب این سود به عنوان سود قطعی به خریدار اوراق مشارکت پرداخت می شود . اما اگر سودآوری این سرمایه گذاری کمتر از میزان سود در نظر گرفته شده و اعلام شده باشد ، ضرری متوجه خریدار اوراق مشارکت نخواهد بود . و به همین دلیل است که می گوییم ریسک در این گونه سرمایه گذاری حداقل ممکن است . نکته دیگر اینکه سود حاصل از این سرمایه گذاری معاف از مالیات خواهد بود .این نکته مهم قابل توجه است که ، اوراقی که به شکل مشارکت منتشر می شود ، معمولا بی نام هستند . و هر کس این اوراق را در اختیار داشته باشد صاحب این اوراق ، تعریف و به رسمیت شناخته می شود.

پس خریدار باید از اوراق مشارکت مانند اسکناسی که در اختیار دارد ، نگهداری کند تا مبادا در صورت گم شدن ،از اصل و سود سرمایه گذاری محروم شویم .


بعضی از خریداران اوراق مشارکت ، این مسولیت را به عهده بانک فروشنده اوراق بهادار می گذارند و اعلام می کنند که بانک می تواند این اوراق را نگهداری کند ، برای اینکه مفقود نشود و سود مورد نظر را طبق برنامه مقرر و در زمان مقرر به حساب خریدار اوراق واریز کند . این هم یک رویه ای است که وجود دارد . اگر کسی اوراق را نزد خود نگه دارد ، در زمان دریافت سود موقع مراجعه به بانک باید اوراق را به بانک عرضه کند تا احراز مالکیت صورت گیرد و معلوم شود که مالک آن اوراق است.


نکته ای که وجود دارد اینکه : اگر شما اوراق را به بانک واگذار کنید و از بانک بخواهید که پرداخت سود را انجام دهد ، معمولا بانک مبلغ ناچیزی به عنوان کارمزد از شما دریافت می کند ، اما در عوض فواید زیادی دارد که در بند های پیشین گفته شد .


این نکته قابل توجه است که اگر کسی اوراق مشارکت را خریداری کرد ، اما نتوانست تا پایان زمان اعلام شده نگهداری کند و یا مایل بود که زودتر از زمان موعد اوراق را بفروشد و پول خود را دریافت کند ، می تواند به همان بانک یا موسسه مالی فروشنده اوراق مراجعه کند ( و البته با کاهش خیلی اندکی که در میزان سود دریافتی رخ می دهد ) اوراق خود را بفروشد .


برای مثال :  اگر برای اوراق سودی معادل 20 درصد در نظر گرفته شده باشد ، فروش آن قبل از موعد، 19 درصد سود محاسبه می کند و یک درصد سود کاهش می یابد . تا از این طریق دارنده اوراق بتواند زودتر به پول و سرمایه خودش برسد .


علاوه بر آنکه دولت ها برای انجام پروژه های عمرانی خودشان به اوراق مشارکت روی می آورند . در بعضی از موارد شهرداری ها ، یا به هر حال سازمان هایی که عهده دار تأمین منابع مالی برای پروژه های مشابه هستند ، از این روش استفاده می کنند . بسیاری از جاده ها ، خطوط راه آهن ، ریلی و سد ها ، تونل ها و نیروگاه ها و امثالهم به همین طریق است که ساخته می شود .


اگر اوراق مشارکت در بورس و یا فرابورس پذیرفته شده باشد ، دارنده اوراق می تواند اوراق خودش را در بورس معامله کند و حضور او در ب.رس دو مزیت خواهد داشت:

1-فرد دارنده اوراق مشارکت می تواند اوراق مشارکت خودش را به قیمت عرضه و تقاضا (قیمت روز) بفروشد .

2-در عین حال در موقع قروش نیز می تواند به نرخی بفروشد که شامل آن یک درصد کاهش در زمان فروش قبل از موعد اتفاق می افتاد ، نشود و بدین ترتیب با قیمت واقعی قابل معامله در بورس  این اوراق را معامله کند .

 


بخش نظرات اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی