اوراق مشارکت چیست ؟

اسلاید شو

اوراق مشارکت چیست ؟

اوراق مشارکت در حقیقت کم ریسک ترین ومطمئن ترین نوع اوراق بهاداری است که علاقه مندان می توانند با خرید آن در بورس فعالیت داشته باشند و از مطمئن ترین میزان بازدهی و سود برخوردار شوند ، ضمن اینکه کمترین ریسک را می پذیرند . اوراق مشارکت زمانی مورد توجه قرار می گیرد که صاحب یک شرکت صنعتی یا شرکت های مشابه آن به سرمایه نیاز داشته باشد و احتیاج داشته باشد که سرمایه خودشان را از طریق جلب مشارکت عمومی تأمین کنند . در اینجا بحث اوراق مشارکت پیش می آید و آن ، اوراقی است که فروخته می شود برای اینکه صاحبان سرمایه  بتوانند این اوراق را خریداری کنند و در تأمین منابع مالی مورد نیاز شرکت ، مشارکت داشته باشند .
فرض کنید یک شرکت پتروشیمی به 200 میلیارد تومان سرمایه جدید نیاز دارد ، تا با این سرمایه بتواند به توسعه فعالیت خود بپردازد یا خط تولیدی جدیدی را راه اندازی کند . بر اساس مطالعات و محاسبات کارشناسی ، این گونه نتیجه میگیرد که این سرمایه ظرف 4 سال از محل فروش محصولات خط جدید جبران خواهد شد و سودی نزدیک به 25 یا 30 درصد حاصل خواهد شد . بر اساس این مولفه ها طرح توجیهی کاملی تهیه می کند و به پشتوانه آن طرح توجیهی اقدام به انتشار اوراق مشارکت می کند . اوراق مشارکت معمولا از طریق بانک ها و موسسات مالی معتبر تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه می شود . آنچه می ماند تضمین کردن بازپرداخت سود و اصل سرمایه است .


سود این گونه اوراق در زمان های مشخص تعریف شده ، مانند : یک ماهه یا سه ماهه پرداخت می شود.

و تضمین کننده بازپرداخت اصل و پرداخت سود هم معمولا سازمان هایی مانند : خود دولت یا شهرداری ها و یا بانک ها ، توسط بانک مرکزی تعیین می شود و به این ترتیب به سرمایه گذاران اطمینان می دهد که سرمایه شما محفوظ خواهد ماند و سود شما در زمان مقرر پرداخت خواهد شد که به این ترتیب تضمینی برای این سرمایه گذاری حاصل می شود . در اینجا حداقل سودی که برای پرداخت به سرمایه گذار در نظر گرفته می شود ، سود علی الحساب است .


سود علی الحساب سه ماهه با نرخ تعیین شده به طور کاملا شفاف و روشن به صاحبان سرمایه و یا هرکسی که اوراق مشارکت را خریداری کرده ، پرداخت می شود . این نوع سرمایه گذاری و خرید این اوراق هیچ گونه ریسکس در بر ندارد . چون هم ، زمان پرداخت سود ، سود علی الحساب ، تضمین بازپرداخت اصل سرمایه  تضمین می شود و طبق برنامه تعلام شده فعالیت های اقتصادی سرمایه گذار انجام می شود . اما در پایان زمان مقرر ، برای مثال دوره 4 ساله برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود . معمولا آن شرکت (همان شرکت پتروشیمی مفروض) میزان سودی که از این محل سرمایه گذاری حاصل شده را محاسبه می کند و بعد بر اساس آن گاهی اوقات ممکن است سود بیشتری به خریدار اوراق بهادار تعلق بگیرد که ممکن است بیشتر از سود علی الحساب باشد .


بدین ترتیب این سود به عنوان سود قطعی به خریدار اوراق مشارکت پرداخت می شود . اما اگر سودآوری این سرمایه گذاری کمتر از میزان سود در نظر گرفته شده و اعلام شده باشد ، ضرری متوجه خریدار اوراق مشارکت نخواهد بود . و به همین دلیل است که می گوییم ریسک در این گونه سرمایه گذاری حداقل ممکن است . نکته دیگر اینکه سود حاصل از این سرمایه گذاری معاف از مالیات خواهد بود .این نکته مهم قابل توجه است که ، اوراقی که به شکل مشارکت منتشر می شود ، معمولا بی نام هستند . و هر کس این اوراق را در اختیار داشته باشد صاحب این اوراق ، تعریف و به رسمیت شناخته می شود.

پس خریدار باید از اوراق مشارکت مانند اسکناسی که در اختیار دارد ، نگهداری کند تا مبادا در صورت گم شدن ،از اصل و سود سرمایه گذاری محروم شویم .


بعضی از خریداران اوراق مشارکت ، این مسولیت را به عهده بانک فروشنده اوراق بهادار می گذارند و اعلام می کنند که بانک می تواند این اوراق را نگهداری کند ، برای اینکه مفقود نشود و سود مورد نظر را طبق برنامه مقرر و در زمان مقرر به حساب خریدار اوراق واریز کند . این هم یک رویه ای است که وجود دارد . اگر کسی اوراق را نزد خود نگه دارد ، در زمان دریافت سود موقع مراجعه به بانک باید اوراق را به بانک عرضه کند تا احراز مالکیت صورت گیرد و معلوم شود که مالک آن اوراق است.


نکته ای که وجود دارد اینکه : اگر شما اوراق را به بانک واگذار کنید و از بانک بخواهید که پرداخت سود را انجام دهد ، معمولا بانک مبلغ ناچیزی به عنوان کارمزد از شما دریافت می کند ، اما در عوض فواید زیادی دارد که در بند های پیشین گفته شد .


این نکته قابل توجه است که اگر کسی اوراق مشارکت را خریداری کرد ، اما نتوانست تا پایان زمان اعلام شده نگهداری کند و یا مایل بود که زودتر از زمان موعد اوراق را بفروشد و پول خود را دریافت کند ، می تواند به همان بانک یا موسسه مالی فروشنده اوراق مراجعه کند ( و البته با کاهش خیلی اندکی که در میزان سود دریافتی رخ می دهد ) اوراق خود را بفروشد .


برای مثال :  اگر برای اوراق سودی معادل 20 درصد در نظر گرفته شده باشد ، فروش آن قبل از موعد، 19 درصد سود محاسبه می کند و یک درصد سود کاهش می یابد . تا از این طریق دارنده اوراق بتواند زودتر به پول و سرمایه خودش برسد .


علاوه بر آنکه دولت ها برای انجام پروژه های عمرانی خودشان به اوراق مشارکت روی می آورند . در بعضی از موارد شهرداری ها ، یا به هر حال سازمان هایی که عهده دار تأمین منابع مالی برای پروژه های مشابه هستند ، از این روش استفاده می کنند . بسیاری از جاده ها ، خطوط راه آهن ، ریلی و سد ها ، تونل ها و نیروگاه ها و امثالهم به همین طریق است که ساخته می شود .


اگر اوراق مشارکت در بورس و یا فرابورس پذیرفته شده باشد ، دارنده اوراق می تواند اوراق خودش را در بورس معامله کند و حضور او در ب.رس دو مزیت خواهد داشت:

1-فرد دارنده اوراق مشارکت می تواند اوراق مشارکت خودش را به قیمت عرضه و تقاضا (قیمت روز) بفروشد .

2-در عین حال در موقع قروش نیز می تواند به نرخی بفروشد که شامل آن یک درصد کاهش در زمان فروش قبل از موعد اتفاق می افتاد ، نشود و بدین ترتیب با قیمت واقعی قابل معامله در بورس  این اوراق را معامله کند .

 برچسب ها : , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی