حسابداری،واحد های اقتصادی،طبقه بندی واحد های اقتصادی،انواع واحد اقتصاد

اسلاید شو

انواع واحد های اقتصادی

واحدهای اقتصادی را از لحاظ مالکیت ، نحوه اداره ، قصد انتفاع ، نوع فعالیت و جنبه های مختلف دیگر می توان طبقه بندی کرد.
1. طبقه بندی واحدهای اقتصادی از نظر نوع مالکیت واحد های اقتصادی را از نظر نوع مالکیت در سه دسته می توان دسته بندی کرد :
الف) مؤسسات بخش عمومی
 ب) مؤسسات بخش تعاونی
 ج) مؤسسات بخش خصوصی  مؤسساتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در مالکیت و مدیریت دولت ، نهادها و سازمان های دولتی شهرداری ها هستند را «مؤسسات بخش عمومی» می گویند .
واحدهایی که توسط عده ای از اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور رفع نیازمندیهای مشترک و بهبود وضع اقتصادی اعضاء از طریق خودیاری ، کمک و همکاری متقابل تشکیل شده اند و در مالکیت اعضاء هستند را «مؤسسات بخش تعاونی» می گویند. کلیه واحدهایی که در مالکیت و مدیریت اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی قرار دارند «مؤسسات بخش خصوصی» نامیده می شود .


جزییات بیشتر در ادامه مطلب .
۲. طبقه بندی واحد های اقتصادی از نظر هدف فعالیت
واحد های اقتصادی را از نظر هدف فعالیت در دو دسته می توان طبقه بندی کرد :
· مؤسسات انتفاعی
· مؤسسات غیر انتفاعی
مؤسساتی که هدف از تشکیل آنها کسب منافع مادی (سود) نباشد ، اعم از آنکه در مقابل کالاها یا خدماتی که ارائه می کنند وجهی دریافت کنند یا نکنند ، مؤسسه غیر انتفاعی می گویند . سازمان های دولتی که امور حاکمیت دولت را انجام می دهند نظیر وزارتخانه ها ، سازمان های محلی مثل شهرداری ها ، مؤسسات و نهاد های اجتماعی مثل هلال احمر و سازمان تأمین اجتماعی و همچنین انجمن های علمی ، ادبی و فرهنگی از جمله مؤسسات غیرانتفاعی عمومی هستند . مؤسسات غیر انتفاعی روشهای حسابداری خاصی نیاز دارند که بتوانند درآمد ها ، هزینه ها و بودجه این گونه مؤسسات را تنظیم کنند .
مؤسساتی که با هدف کسب منافع مادی تشکیل شده اند , اعم از آنکه در مالکیت بخش عمومی باشند یا بخش خصوصی ، مؤسسه انتفاعی محسوب می شوند . مؤسسات انتفاعی معمولا به صورت بازرگانی اداره می شوند و وجه کالاها و خدماتی را که عرضه می کنند ، دریافت می دارند . از آنجا که مؤسسات انتفاعی با هدف کسب سود تأسیس می شوند ، روشهای حسابداری خاصی نیاز دارند که بتواند درآمد ها ، هزینه ها و سود (زیان) این گونه مؤسسات را در هر دوره مالی معین معین می کند .

3. طبقه بندی واحد های اقتصادی از نظر نوع فعالیت

واحدهای اقتصادی را از نظر نوع فعالیت در سه دسته می توان طبقه بندی کرد :
·  مؤسسات خدماتی
·  مؤسسات بازرگانی
·  مؤسسات تولیدی
مؤسساتی نظیر تعمیرگاه ها ، هتل ها ، درمانگاه ها و آموزشگاه هایی که خدماتی را به مشتریان ارائه می کنند ، مؤسسات خدماتی می گویند .
مؤسسات بازرگانی ، مؤسساتی هستند که به خرید و فروش کالا اشتغال دارند بدون آنکه در کالای مورد مبادله تغییر شکلی دهند . مؤسسات بازرگانی شامل عمده فروشان یا بنکداران و خرده فروشان می باشند.
مؤسساتی را که مواد اولیه و کالاهایی را خریداری و آنها را تغییر شکل داده و یا به کالای دیگر تبدیل نموده و به فروش می رسانند ، مؤسسات تولیدی می گویند .


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی